FOKHAGYMA

2021.11.03

A fokhagyma talán a világ legelterjedtebb fűszere. Termesztése már a kora ókorban elterjedt mind Ázsiában, mind a Mediterránemuban. Fogyasztották a kínaiak, asszírok, egyiptomiak, görögök, rómaiak egyaránt. Tutankhamon sírkamrájában is tálaltak fokhagymagerezdeket.

Rendszertanilag a lilomfélék családjába, a hagymafélék nemzetségébe tartozik (Allium sativum L.). Közép-ázsiai eredetű növény, a kirgiz sztyeppvidéken őshonos, ahol a vad változata még a mai napig megtalálható.

A középkorban, a hiedelem szerint, az ajtóra akasztott fokhagymafűzér távol tartotta a vámpírokat és egyéb betolakodókat, de a pestis ellen is hatékonynak bizonyult.

Franciaországban a mai napig gyártják a "Vinaigre des quatre voleurs", azaz "A négy tolvaj ecet" néven ismert szert, ami a legenda szerint onnan kapta nevét, mert Franciaországban a pestis járvány alatt négy fosztogató a többiekkel ellentétben nem fertőződött meg, holott a betegség közelében voltak ők is. Állításuk szerint zúzott fokhagymát tartalmazó borecetet ittak, ez mentette meg az életüket.

Hazánkban Lippay János, 1664-ben kiadott Posoni kert c. könyvében részletesen ír a fokhagymáról. A török hódoltság idején, Közép-Ázsiából a Balkánon keresztül ért el a hagyma Makóra. Exportjára már a 18. század végén sor került: a felesleget dél-délkelet irányába szállították. Napjainkban Kína számít a világ legnagyobb termelőjének. Itt termelik a világ fokhagymatermésének 80%-át, ami kb. 24,8 millió tonna volt 2013-ban. Ezt követi India, Dél-Korea és az USA. Európában Spanyolország termeli a legtöbb fokhagymát, 2013-ban 173600 tonnát, de a saját termesztésű fokhagyma mellé az EU tagállamaiba főleg Kínából és Argentínából érkezik import áru.

Magyarországon Makó és környéke a XVIII. század óta a legfontosabb fokhagymatermelő körzet. Az itt termelt fokhagyma mennyisége a korábbi évek jelentős csökkenése után ismét növekvőben van, hiszen a vásárlók egyre inkább keresik a jó minőségű, magyar fokhagymát.

 Gyógy- és fűszernövény, melynek hagymája fogyasztható; felvágva erőteljes aromát (egyesek szerint

 illatot, mások szerint szagot) bocsát ki. Népies neve "foghagyma" vagy "büdös hagyma"


Jellegzetes szaga ne tántorítson el senkit a fogyasztásától: a fokhagymát nem csak jó íze, de gyógyhatása miatt is érdemes beépíteni a mindennapi étkezésünkbe.

A fokhagyma jellegzetes illatát sokan szeretik, és legalább annyian ódzkodnak tőle, a legtöbben azonban egyetértünk abban, hogy az aromája elsősorban az ételeknek "áll jól", a fokhagymás lehelet viszont meglehetősen taszító. Hasznos lenne pedig a rendszeres fogyasztása, hiszen hatóanyagai igen jó hatással vannak az egészségünkre.


Mit gyógyít a fokhagyma?

Ezt a fűszernövényt már közel ötezer éve ismerik és használják az emberek. Egyiptomi tekercsek és görög orvosi feljegyzések is megemlékeznek a fokhagyma gyógyító hatásáról, amelyet számos betegség kezelésére alkalmaztak. Enzimek, vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek - található meg benne. Bár sok olyan betegségre is használta a népi gyógyászat, amelyek leküzdéséhez érdemben nem járulhat hozzá (lepra, szifilisz), a rendszeres fogyasztása azonban bizonyítottan jó hatással van a koleszterinszintre, segíthet beállítani a vérnyomást, és egyes vizsgálatok szerint a vércukorszint stabilizálásában is szerepet játszik.

Mi ezzel tartjuk karba a vérnyomásunkat!

Igaz, hogy kicsi konyha kertünk van, de soha nem maradhat el az őszi fokhagyma elrakása.

Nagyon szeretheti ezt a földet ,mert szép nagy gerezdű, finom zamatú, kis csodáink vannak.

Nem lilul be mint a kínai, szóval mi igazi fokhagyma ízű fokhagymát használunk!


                                                                  TUDTÁTOK?


Baktérium- és vírusölő

Baktérium- és vírusölő hatása is van, a benne lévő allicinnek köszönhetően: bizonyos mikroorganizmusok ellen még a penicillinnél is hatásosabb. Régen ,,orosz penicillinként" emlegették! Emésztőrendszeri zavarokat előidéző kórokozók ellen is bevethető: gyomor- és bélpanaszok ellen régi házi gyógymód a fokhagymaleves. Antibakteriális hatású.  Megakadályozhatjuk vele a baktériumok által okozott súlyos ételmérgezést, a botulizmust. Vírusölő képessége miatt a bélhurut, a májgyulladás illetve herpesz ellen is használható. Felveszi a harcot továbbá bizonyos gombás fertőzésekkel is, ezért bőrgombák kezelésére is használnak fokhagyma kivonatokat.

Kevésbé ismert, de a fokhagyma természetes afrodiziákum is. Ennek több oka lehet: a vértisztító hatás mellett jelentős a tonizáló hatása, illetve serkenti a hipofízis működését és a hormonális rendszert is. A hatás azonban nem azonnali, sőt: erős fokhagymás szaggal sokszor egy egész napig le kell mondanunk

 a sikeres randevúkról. 

                     KULINÁRIS ÉLVEZETEK VEZETŐ FŰSZERE!

Több ezer étel izesítésére használjuk. Milyen is lenne a fokhagymás lángos fokhagyma nélkül? 

Vagy a jó kis tejszínes fokhagymakrém leves! 

Még most is érzem gyerekkorom finom fokhagyma szósz ízét, illatát! Nem tudom miért van az, hogy én már nem tudok olyan finomat főzni ,mint az Édesanyám amilyet tudott!

Télire savanyúságnak eltéve is kiváló. Így veszít egy kicsit az intenzív szagából!

A fokhagyma lekvár sem megvetni való. Főleg a mézzel készült változata!


Úgy gondolom, ez az íz télen-nyáron aktuális. 

Télen immunerősítő, forró pirítósra kenve egy csésze forralt borhoz vagy teához egyszerű, de finom vacsora. Nyáron a grillezés előtt a nyers húst kenegessük be vele, így a sütés után szinte rákaramellizálódik a méz a húsra"


Hozzávalók:

1kg jó csípős magyar fokhagyma
1kg akácméz
2db babérlevél

Fokhagyma a mézhez

Elkészítés:

A fokhagymát megtisztítom, majd mosás után kevés vízben párolom. Mikor puhára főtt, a vizet leöntöm róla és kicsit összenyomkodom.

Ráöntöm az akácmézet. Már nem főzőm, csak 2-3 percig hagyom a tűzön, hogy átmelegedjen a méz, s hogy jól összekeveredjen a fokhagymával. Ezután kis üvegekbe szedem, és száraz dunsztban hagyom kihűlni.

Jó étvágyat hozzá!



Egy kicsit eltávolodva a kulináris élvezetektől, visszatérve a gyógyításhoz, szeretném megmutatni nektek a web shopban az én vérnyomás karba tartómat! Csodálatos érzés tudni, hogy úgy segít, hogy közben javít érrendszerünk állapotán. Nincs mellékhatása! Egyenletes stabil vérnyomást tart fenn. Csak ajánlani tudom mindenkinek. Főleg gyerekeknek, olyanoknak akiket idő nap előtt gyógyszerre ítélnek!