GYÖMBÉR
A közönséges gyömbér (Zingiber officinale) fűszer- és gyógynövény. Nevezik egyszerűen gyömbérnek, illetve fűszergyömbérnek.
A gyömbér a szuperélelmiszerek klubjának régi tagja. Gyulladásgátló, immunerősítő tulajdonsága van. A legtöbb egészségtudatos ember konyhájában megtalálható.
Ez az erős fűszer sok ázsiai étel alkotóeleme.
Kozmetikai ipar is használja.
Masszázs olajnak is kiváló!
Fürdővízbe tehető az olaja.
Aromalámpában, párologtatásra is remek választás!
Soha nem hittem volna, hogy ilyen gyönyörű virága van. A vörös ginzengé, is ugyanilyen gyönyörű, csak tűzpiros színű!
TERMESZTÉSE
Sokan nem is gondolnánk, hogy milye könnyen és egyszerűen lehet házilag is termeszteni. akár még balkonon is egy kaspóba!
Érdemes vele próbálkozni . Nincs különösebben nagy igénye, sem a földet, sem a gondozást illetően.
Azzal, hogy bele vágunk ebbe a projektbe, egy igazi kis csoda költözik az erkélyünkre a kertünkbe!
Miért mondom ezt? Azért, mert a teljesség igénye nélkül készítettem egy felsorolást a ginzeng egészségügyi felhasználhatóságát illetően, és ott láthatjátok, hogy mi mindenre jó ez a kis ,,idétlen"formájú gumó.
Nincs sok teendőd! Ha van gyömbéred és szerencséd van, mert nem kezelték le csirásódás gátlóval, akkor már indulhat is a művelet. Ha nem kezd el hajtani, akkor öko gazdaságból próbálj beszerezni!
Tedd egy nylon zacskóba. Ne tartsd hűtőbe. Nylon zacskóban hagyd levegőzni! A zsenge hajtások támpontot adnak, jelzik, hogy hol található a növény gyökértörzse.
Ha kihajt, a csírák mentén várjuk kisebb darabra a gyömbérgyökeret úgy, hogy legalább 2-2,5 centis legyen. Amíg friss vágás, ne ültessük földbe, hagyjuk néhány napig "gyógyulni" száraz helyen, a vágott felületen hegszöveg - kallusz - keletkezik, így az ültetendő gumó ellenállóbb lesz a fertőzésekkel szemben.
Könnyebb szerkezetű talajt kedveli.
Árnyékos helyre tedd - ahogy az elejétől, továbbra se érje közvetlen napfény.
Kevés víz igényű, - soha ne álljon rajta a víz!
Elég hetente 2-szer meglocsolni.
A száraz földet szereti.
MIRE HASZNÁLTÁK A GYÖMBÉRT ELŐDEINK?
-Évezredeken keresztül a gyömbért mint gyógyszert és fűszert nagy titok lengte körül.
-A görögök mérgezések ellen használták, valamint gyomorpanaszaikat enyhítették vele. Az ő kemencéikből szállt fel leggyakrabban a gyömbéres kalács csábító illata.
-Az óegyiptomiak a járványok megelőzésére használták, de konyhájukban is gyakorta ízesítettek vele.
-Az araboknak pedig első számú gyógyszere volt.
-Az indiaiak és a kínaiak előszeretettel használták gyomorerősítőként, de óvatosan bántak vele. Emésztési rendellenesség, felfúvódás, sőt vizelettartási problémák esetén is ajánlották.
-A kínaiak szíverősítőnek, fejfájás elmulasztására, valamint általános immunerősítőként alkalmazták, de kezeltek vele megfázást, influenzát, reumát, izomfeszültséget.
Hawaiin ruhaillatosításra használják még napjainkban is.
ÖSSZETEVŐI:
A gyömbér jelentős mennyiségű tápanyagot és bioaktív vegyületet tartalmaz. Fő hatóanyaga a gingerol, mely egy erős antioxidáns, egyben kiváló gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, vírusölő, antibakteriális hatással rendelkezik.
FŐBB HATÁSAI:
1. Felturbózza az immunrendszert.
A gyömbér gyulladásgátló tulajdonságai miatt támogatja az immunrendszert. Az antioxidánsokban gazdag ételek, tehát a gyömbér is, szerepet játszanak a fertőzések leküzdésében és támogatják a védekezőrendszer működését.
2. Segíti az emésztést.
Sok ember szenved emésztési zavarokban, amely lehet visszatérő fájdalom, kellemetlen érzés, felfúvódás. Az emésztési zavar egyik oka, hogy egy-egy étel túl sok időt tölt el a gyomorban. Mivel a gyömbér az emésztőnedvek termelődését fokozza, a savak hatását pedig közömbösíti, érdemes elrágcsálni egy kis darabot a nagyobb étkezések után.
3. Csökkenti az émelygést.
Ez a fűszernövény nagyon hatékony hányinger esetén, régóta használják émelygés elleni gyógyszerként. Megkönnyebbülést jelenthet a gyömbér fogyasztása a reggeli rosszullétektől szenvedő kimamáknak is. Ha babát vársz, egyeztess az orvosoddal, mielőtt alkalmazni kezdenéd.
4. Gyomorfekély esetén is hatásos.
A gyomorfekély a gyomor nyálkahártyáján kialakuló sérülés, mely olyan kellemetlen tüneteket okoz, mint fájdalom, emésztési rendellenességek, gyomorégés. A gyömbér hatóanyaga csökkenti a gyulladásos fehérjék szintjét és blokkolja a fekélyekhez kapcsolódó enzimek aktivitását.
5. Baktérium, vírusölő hatású.
Gombaölő tulajdonságai mellett a gyömbér a baktériumok és vírusok elleni küzdelemben is hatékony. Reszelj le egy darabot belőle, majd forrázd le, mint egy teát, és ha kihűlt, egy kanál mézzel ízesítve kortyold el!
6. Csökkenti a menstruáció során fellépő kellemetlen tüneteket.
Természetes fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását ebben az esetben is érdemes kihasználni. Segít csillapítani a menstruációs görcsöket és a migrént is.
7. Csökkenti a vér koleszterinszintjét.
Tartósan emelkedett koleszterinérték következtében lerakódások képződhetnek az erek falán, növelve ezzel a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A gyömbér egyik legnagyobb előnye, hogy természetes módon csökkenti a vérzsírokat, a koleszterin- és trigliceridszintet a szívproblémák kockázatának csökkentése érdekében. A rossz koleszterin t csökkenti a jó koleszterinnek a képződését pedig serkenti. KÉSZ CSODA!
8. Segít csökkenteni az ízületi fájdalmakat.
9. Köhögés csillapításra is kiváló.
Mézzel, citrommal ízesítve nagyon hatékony teát tudsz belőle készíteni!
Teaként áztassunk be 10 percre 2 dl vízbe 6 vékony szelet gyömbért, majd mézzel édesítve fogyasszuk el. Reszelhetjük is, és főzhetjük is, így még erősebb gyömbérteát kaphatunk.
Ha gyömbéres főzettel borogatod mellkasodat, a gyömbér illóolajai csökkenthetik a köhögéses tüneteket. Ehhez a következő módon járj el: egy korsó vízbe áztass 2 teáskanálnyi gyömbért, a fentebb már leírtak szerint és egy rongy segítségével borogasd vele a mellkasodat.
10. Segítség a fogyásban.
Ahogyan a legtöbb csípős étel (például a paprika), úgy a gyömbér is természetes módon serkenti az anyagcserét. A "csípősség" hatására a test hőmérséklete megemelkedik, ami segít a zsír oldódásában, így azt a test szövetei nem tudják mélyebben elraktározni. A gyömbér tehát segíti a diéta hatékonyságát és egy lépéssel közelebb vihet a kívánt súly eléréséhez. (+1: A gyömbér hatása a bőrre: a gyömbér fogyasztásával nem csak karcsúbb lehetsz, de magas C-vitamin tartalmának köszönhetően bőröd is narancsbőr-mentes lehet.)
11. Nagyon jó, cukorbetegség esetén.
A gyömbér fogyasztása ajánlott cukorbetegség esetén is. Rendkívül hatékony ugyanis a vércukorszint kordában tartásában.
12. Potencia növelő.
A vitamingazdag gyömbér, élénkítő hatásának köszönhetően remek potencia növelő hatással is rendelkezik. Ennek köszönhetően megannyi potencianövelő tea összetevői közt megtalálható.
A merevedési zavarnak számos oka lehet. Ha a problémák hátterében lelki okok húzódnak meg, azon stresszoldó módszerekkel, pszichológussal, párterapeutával lehet segíteni. Ha azonban fizikai problémák okozzák a merevedési gondot, akkor a legtöbbször az segít, ha könnyebb véráramlást tudunk biztosítani a péniszbe. És itt jön képbe a gyömbér.
KULINÁRIS FELHASZNÁLÁSA:
A fűszergyömbér a gyömbérfélék családjába tartozik, a trópusi Ázsiában, Kínában, Indiában egyaránt őshonos, de termesztik Nyugat-Afrikában, Ausztráliában és Jamaikán is. Európába fűszernövényként a középkorban jutott el
Levele fényes, lándzsás erezetű, illóolaját a szárított és feldarabolt gyökérgumójából vízgőz-desztillációval nyerik. Pikáns, édeskés, enyhén citromos illóolaja borsszerűen csípős. Színe sárga, halvány, fő komponensei a szeszkviterpének: alfa és béta zingiberén (30-40%), kurkumén (18%), bizabolén (10-15%). Kis mértékben tartalmaz még monoterpéneket is, ez főleg az Ausztráliában előállított olajra jellemző. Alkoholban nem oldódik fel teljesen. Egyes vélemények szerint a jamaikai gyömbérolaj a legjobb minőségű.
Nálunk nagy kedvenc a SÜTŐTÖK KRÉMLEVES.
Mindenki nagyon szereti apraja, nagyja!
Hozzávalók:
1 kg sütőtök
1 liter húslé
2 evőkanál olaj
1 közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
200 ml főzőtejszín
Só, fehérbors, szerecsendió, gyömbér.
Elkészítése:
- A tököt meghámozzuk, a magos részét kikaparjuk, és felszeleteljük körülbelül 2-3 centiméteres darabokra, majd sütőben kicsit megpirítjuk.
- A 2 leveskockából odatesszük főni az alaplevünket.
- A hagymát és fokhagymát apróra vágjuk, megpirítjuk az olajon vagy vajon, hozzáadjuk a megpirult sütőtököt. Hozzáöntjük az elkészült alaplevet és a főzőtejszínt. Sóval, fehérborssal, gyömbérrel és szerecsendióval ízesítjük. Összeforraljuk kb. 3-4 perc alatt közepes tűzön.
- Levesszük a tűzről, és botmixerrel összepürésítjük, ezután még kb. 2 percre visszatesszük főni.
- Lehet hozzá készíteni pirított tökmagot ,,bogyókát" de önmagában is nagyon ízletes.